Четвер, 17.07.2025
lutsk-rybalka
Меню сайту
lutsk-rybalka
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Сом - найбільша риба з тих , які живуть в Стирі.Особисто мені , більші за 10кг не попадались. Але я був свідком , коли на берег витягували сомів по 16 - 20кг. Це уже напевне "рибацьке" щастя в кого яке. З іншої сторони, я радий , що мій найбільший сом ще плаває. Є стимул до вдосконалення своєї майстерності.

Росте сом досить поволі. Не дивлячись на відому всеїдність і ненажерливість, навіть при самій хорошій кормовій базі додає риба в середньому 1 - 1,5 кг ваги в рік. Приблизно до п'яти років сом досягає зазвичай одного метра і ваги 7-10 кг Нереститься сом при температурі води не нижче 20 градусів вибираючи для нересту тихі ями і затоки. Раціон сомів вельми різноманітний. Це і пуголовки, і жаби, і раки, і, звичайно ж, дрібна риба.(це ж саме і найкраще використовувати як наживку). Не гидуватиме сом і падаллю. Крупні особини легко здобувають птахів, гризунів і дрібних тварин, що пливуть по воді. Широка паща з жорсткими могутніми щелепами, суцільно покритими дрібними гострими зубами, дозволяє легко захоплювати і заковтувати найрізноманітнішу їжу.
Сом як глибоководний хижак для постійного проживання вибирає на річці місця, де є глибокі ями із сповільненою або круговою течією. Риба ця теплолюбива, найбільшу активність проявляє в теплій воді. Взимку сом впадає в заціпеніння, скупчуючись на дні глибоких ям. Часто в зимувальних ямах на Дністрі сомів збирається настільки багато, що лежать вони шарами, немов колоди.
Навесні, з потепленням води, соми поступово виходять із заціпеніння і готуються поправити сили після зимівлі. В цей час вони тримаються як і раніше в ямах і на брівках, але вже проявляють активність. Підкинута під ніс приманка навряд чи довго залишиться непоміченою. Пройде пара тижнів, вода прогріється ще на декілька градусів, риб'яче плем'я почне готуватися до нересту, і вгору по річці підуть зграї густери, підлящика, підусти,карася. Наступає час весняного жору.
Полюють в цей час соми і в самій ямі, і на її брівках, і в середніх шарах води; часто виходять на плеса, пожираючи рибок, що відбилися від косяка. Попадається в цей час сом на самі різні приманки: блешні, що обертаються, воблери, джиги, снасточки з мертвою рибкою і живцем.
Повінь. Вода йде в заплави, услід за нею спрямовуються косяки білої риби, а за ними слідують ненажерливі соми. Трохи зазівалася дрібнота біля затопленого куща - могутній розворот хвоста, і відкрита паща, немов пилосос, всмоктує сріблястих рибок. Поступово повінь закінчується, по струмочках спрямовується в річку риба, що віднерестилася, і памолодь. Настає для сомів бенкет. В місцях впадання струмків збирається вусата братія, і деколи соми лягають прямо з відкритою пащею в гирлі струмка, чекаючи легку здобич. Таке колективне полювання супроводжується часом такими галасливими і гучними сплесками, що чутно їх в тиху погоду з декількох сотень метрів.
Не раз ставав я свідком такого буйства на маловідвідуваних риболовами сомових ямах. Повінь поступово відступає. Річка входить в своє русло. Пересихають річки-рукави. Соми повертаються на звичні місця проживання.
Рано вранці і на вечірній зорі на ямах то тут, то там лунають могутні всплески, від яких завмирає душа риболова. Господар вийшов на полювання! Харчуються соми і вдень, причому не тільки біля дна, але і в товщі води, і біля самої її поверхні, а вночі виходять і зовсім на мілини. У тихі погожі дні, особливо якщо штиль поєднується з пекучим сонцем, вода прогрівається дуже сильно, і активність сомів досягає межі. Відмічено, що саме в штиль сом краще всього ловиться з квоком в півводи, а значить, веде активне полювання.
В середині літа на Дністрі соми часто полюють на піщаних перекатах з глибиною всього лише 1 -1,5м. Тут тримаються зграї сріблястої підусти, улюбленої сомової здобичі. Кілька років тому риболови стали застосовувати для лову сома в цей час троллінг, використовуючи як приманку воблер. Ефективність методу перевершила всі очікування. І якщо не дотримувати принцип зловив - відпусти, можна легко перейти тонку грань між азартом лову і злісним браконь’єрством.
З осіннім похолоданням води сом знову відходить до ям. В цей час в хід йде прямовисне блесніння і донний лов. Глибоко восени сом втрачає активність і скупчується в ямах. Деколи єдиного клювання доводиться чекати весь день. Наближається зима. Соми від'їлися за літо і в млявому напівсні рідко реагують навіть на саму ласу насадку.
Стійкі приморозки крок за кроком переходять в зимові морози. Нарешті крижаний панцир сковує водоймища. Активний лов сома закінчується, і лише під час відлиги при полюванні з прямовисною блешнею за судаком на глибоких ямах раптом навалюється на снасть непомірна тяжкість. І якщо повезе утримати і завести в терміново розширену лунку, ви витягнете млявого сома, покритого п'явками.
Пошук
Календар
«  Липень 2025  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Архів записів
Друзі сайту
Погода в Луцьку
lutsk-rybalka © 2025